Utrpení knížete Sternenhocha

Na počátku roku 2010, po vydání alba Naposled, začíná skupina Nebylo nás pět pracovat na zhudebnění Utrpení knížete Sternenhocha, groteskního romaneta známého českého filosofa Ladislava Klímy (1878 - 1928). Jedná se o třívětou melodramatickou interpretaci tohoto díla v délce necelých padesáti minut.

V listopadu a prosinci 2010 byla celá tato kompozice nahrána v plzeňském studiu ExAvik a v březnu následujícího roku vychází CD Utrpení knížete Sternenhocha u vydavatelství Guerilla records (www.guerilla.cz).

V průběhu roku 2011 by mělo též vzniknout filmové zpracování Utrpení knížete Sternenhocha, jehož základem bude právě melodram skupiny Nebylo nás pět.


Program ke koncertnímu provedení

I. věta .

Kníže Sternenhoch, druhý nejmocnější muž říše, potkává jednoho dne na plese Helgu, mladou dívku z nižších kruhů německé aristokracie. Ačkoli Helga se chová chladně a odtažitě, působí nepříjemně ospale a knížeti připadá nehezká a nesympatická, cosi jej k ní přitahuje tak silně, že po několika týdnech se – sám nevěda proč – vydává požádat jejího otce o Helžinu ruku. Ten se ukazuje jako pološílený, a teprve po dramatické hádce svoluje k sňatku, zřejmě proti Helžině vůli.

II. věta .

Společně se svou čerstvou chotí se kníže vydává na svůj hrad Rattentempl, kde Helga porodí Sternenhochovi syna. Avšak její chování se již dříve, v době těhotenství, značně mění – nebudí již jako dosud dojem netečné ospalé bytosti, nýbrž začíná být zlá a krutá. Po několika týdnech od porodu zabíjí Sternenhochova syna a následně i svého šíleného otce. Kníže je zděšen, ale pozvolna se poddává jejím krutostem a výstřednostem; to však jen do té doby, dokud nezjistí, že je mu Helga nevěrná. Tehdy zabije jejího milence a po čase i Helgu samu, zavřev ji do hladomorny a nechav ji vyhladovět. Kníže doufá, že jeho život se vrátí zpět do normálních kolejí, avšak již brzy se ozývá jeho svědomí. Helga se mu zjevuje ve snech i ve bdění a kníže, který se ve svých halucinacích denně setkává s hrůznou mrtvolou své ženy, počíná šílet.

III. věta .

Kníže definitivně pozbývá rozumu. Nerozeznává, co je realita a co sen, a i nadále trpí sílícími a čím dál častějšími halucinacemi. Nakonec již nemůže jinak, a aby zjistil, je-li Helga snad ještě živa či je-li vše jen sen, vydává se do hladomorny, kde nalézá Helžinu tlející mrtvolu, kterou však ve svém šílenství považuje za živou. Šílený s Helgou uléhá a – šťasten ve svém šílenství – po několika dnech stále blouznící kníže Sternenhoch umírá.


  • Kompletní program k vystoupením Utrpení knížete Sternenhocha si můžete stáhnout kliknutím sem.
  • Průvodce dějem, který je obsažen též v bookletu CD lze stáhnout zde.

O autorovi

Ladislav Klíma (1878-1928) patří k nejzajímavějším a nejvíce inspirativním postavám české literatury. Prosadil se též jako svérázný filosof, navazující na F. Nietzscheho a A. Schopenhauera. V septimě byl vyloučen ze všech škol Rakouska-Uherska pro urážku habsburské monarchie. Většinou odmítal pracovat, v obdobích největší bídy jej podporovaly velké osobnosti české kultury (Otokar Březina, Emanuel Chalupný, ad.), a teprve dědictví jej jakžtakž finančně zajistilo. Praktikování vlastní filosofie, kterou postuloval v anonymně vydaném spise Svět jako vědomí a nic (1904), jej přivedlo k alkoholismu, s nímž se potýkal až do konce života. Jeho patrně nejznámějším beletristickým dílem se stalo Utrpení knížete Sternenhocha (1928).

(Z předmluvy Českého románu, Naklad. a vydav. LK, Praha, 2006)

 

Žádost

Na tomto místě také přikládáme žádost, směřovanou k těm z vás, kteří mají spoustu času a hudební vzdělání - výzva (pdf).


Dokumenty

Pro zajímavost zde uvádíme také některé notace houslových partů, protože to opravdu stojí za to! :)


List 1(Jpg)
- - -
List 2(Jpg)
- - -
List 3(Jpg)
- - -
List 4(Jpg)
- - -
List 5(Jpg)
- - -
List 6(Jpg)

Historie

Protože se domníváme, že by se mohl najít někdo, koho by zajímalo, jak celý projekt vznikal, rozhodli jsme se sepsat jakousi historii vytváření Utrpení knížete Sternenhocha. Bude brzy doplněna.


>
Webdesign Luboš Smolík © 2011; Texty Nebylo nás pět © 2007 - 2011